Kaland a javából

 

 

Egyedülálló kalandot és életre szóló élményt kínál a The Explorer, valamint a delfinkutatással, illetve természetvédelemmel foglalkozó Kék Bolygó Egyesület két hetes, 2011. május 1.-étől május 15.-éig tartó Azori-szigeteki cetmegfigyelő expedíciója.


A közigazgatásilag Portugáliához tartozó Azori-szigeteket 1427-ben Diego de Silvas fedezte fel. A kilenc sziget három csoportban helyezkedik el az Atlanti-óceánon, 1500 kilométerre délnyugatra, Lisszabontól. A szigetek vulkáni eredetűek, lényegében a közép-atlanti hátság felszínre emelkedett részét alkotják. Az Azori-szigetek legmagasabb pontja a tengerszinttől számítva egy 2.351 méter magasba nyúló vulkán, Pico szigetén. A szubtrópusi éghajlati övben fekvő szigetcsoport vizei elsősorban az egyedülállóan gazdag cetpopulációjukról híresek. Az Azori-szigetek térségében eddig 24 különböző cetfajt azonosítottak, köztük néhány valódi ritkaságot is, mint például a Cuvier-féle csőröscetet (Ziphius cavirostris). A szigetek vizeit egyaránt felkeresik a plankton szűrögető sziláscetek, illetve az aktívan vadászó fogascet-félék.

A térségben előfordul a valaha élt legnagyobb állat, a kékbálna (Balaenoptera musculus), ugyanúgy, mint számos delfinfaj, így az igen gyakori, nagy rajokban élő méretes gömbölyűfejű delfin ( Globicephala macrorhynchus ). Ám kétség kívül, az Azori-szigetek óceáni vizeinek egyik legfontosabb lakója a nagy ámbráscet ( Physeter macrocephalus ). Ez a cetfaj méltán rászolgált a nevére, hiszen az ámbráscet a világtenger ma élő legnagyobb húsevő ragadozója, amelynek maximális mérete elérheti a 20 métert, testtömege pedig akár 45 tonnát is nyomhat. Ez a hatalmas, és könnyen azonosítható cet egészen rendkívüli képességekkel rendelkezik. Mint tüdővel lélegző emlősállat, egyetlen lélegzetvétellel másfél órát képes a víz alatt tartózkodni, akár 2000 méteres vízmélységben.

Expedíciónk legfontosabb célja, e rendkívüli élőlények megfigyelése. Nem csak egy élményekben dús és felejthetetlen tengeri kalandot kínálunk, hanem azt a lehetőséget is, hogy Te magad is részesévé válj a tudomány számára értéket jelentő megfigyelőmunkának! Elhivatott szakemberek garantálják, hogy a túra ideje alatt hihetetlenül sok érdekes és hasznos információhoz jussál a tenger legintelligensebb állatairól. Megtapasztalhatod egy valódi expedíció hangulatát! Saját hajóval, és saját útvonalon keressük fel az azori óceáni birodalom legígéretesebb területeit! Nem vagyunk hozzá láncolva a lármás és felszínes turistaprogramokhoz, és mind e közben, feltárulnak előttünk Neptunusz kincses ládájának legszebb ékkövei.

Túránk „live aboard” jellegű hajós szafari. A két hetes túrán megfigyelő platformunk és a szállásunk is egyben az összkomfortos „Femme Fatal” Beneteau First 47.7-es típusú óceánjáró versenyvitorlás lesz. A nagy sebességű, minden korszerű navigációs eszközzel, és segédmotorral felszerelt 14 méter hosszúságú hajó 3 kabinnal, kényelmes társalgóval, konyhával és kettő fürdőszobával rendelkezik.

 

A hajó kilenc fő részére biztosít kényelmes szálláslehetőséget. A kapitány az Atlanti-óceánt többször áthajózó, nagy tapasztalatú szkipper. A hajó fedélzetén rendelkezésre áll minden, a cetek megfigyeléséhez szükséges segédeszköz.

A varázslatos azori vizeken hajózva, az élmények begyűjtése mellett, a cetmegfigyelési programban történő részvétellel expedíciónk a cetkutatás számára hasznosítható adatokat gyűjtésében is részt vesz. Az adatgyűjtési technikákra a résztvevők a helyszínen kapnak kiképzést Pereszlényi Zsuzsanna és Kovács Roland tengerbiológus cetkutatóktól. A tervezett megfigyelési program fontosabb részei a következők:

Merülési illetve respirációs idő mérése

„Fingerprint” vizsgálat, azaz az egyes egyedek farokúszó élének fotografikus dokumentálása

(A farokúszó éle az emberi ujjlenyomathoz hasonlóan egyedi azonosító jel )

Az észlelt csoportok kvalitatív illetve kavntitatív jellemzése (Az összes észlelt cetfaj meghatározása, és az azonos fajhoz tartozó egyedek mennyiségi és minőségi számbavétele napszak és GPS koordináták feltüntetése mellett )

Csoport összetétel vizsgálat (az azonos fajhoz tartozó egyedek korosztály szerinti számbavétele)

Fotó és filmanyag készítése,

A hatósági engedély beszerzésének függvényében, légzőcsöves merülés az ámbráscetekkel

 

A cetmegfigyelésen kívül, a légzőkészülékes búvárvizsgával rendelkező résztvevők számára, fakultatív programként a szigetcsoport legszebb zátonyainak felderítését célzó merüléseket is szervezünk. A nyílt-óceáni nagytestű ragadozóhalak, a különböző tonhal és tüskésmakrélák mellett, a mélybe szakadó sziklafalak mentén megtermett fűrészes sügér-féléket, szerencsés esetben pedig hatalmas ördögrájákat is észlelhetünk.

A programban szerepel palackorrú delfinekkel történő légzőcsöves merülés is, amelyen bárki résztvehet, az ehhez szükséges ismeretanyag elsajátítását követően.

A szigetek egyedülálló geológiai sajátosságait vezetett szárazföldi túrán ismerhetjük meg alaposabban.

 

Jelentkezési feltételek

 

– Előfeltétel a megfelelő tengerálló képesség, és úszástudás

– A hajós túrán történő részvételnek nem előfeltétele a légzőkészülékes búvárvizsga, de a merülési programokon csak nemzetközileg elismert oktatási rendszerben megszerzett búvárminősítéssel rendelkezők vehetnek részt.

– Szintén nem szükséges követelmény a hajózási tapasztalat. Az expedíció tagjai ugyanakkor részt vesznek a fedélzeti munkában és az őrszolgálatban is, az ezzel kapcsolatos tudnivalókról a helyszínen kapnak tájékoztatást és képzést.

 

Költségek

A részvételi díj két hétre 1.800 euró (illetve a befizetéskor aktuális árfolyamon számított forintérték), egy hétre pedig 1.250 euró (aktuális forintárfolyamon) + repülőjegy. A repülőjegy összege a befizetési időpontjához képest változhat, nagyságrendileg illetékkel együtt kb. 130.000-Ft.

 

A részvételi díj az alábbi szolgáltatásokat foglalja magában:

A repülőjegy összegét az illetékkel, a Budapest-Liszabon-Azori-szigetek útvonalon, és a kikötői transzfert.

Két hét szállás és teljes ellátás költségét, napi háromszori étkezéssel, és alkoholmentes italokkal a Femme Fatal vitorlás fedélzetén.

A hajóbérleti díjat.

A hajóskapitány díját, a túra teljes időtartamára.

A kikötői illetékek költségét.

Az expedíció szakmai vezetőinek költségét, beleértve a fedélzeti cetmegfigyelő képzés költségével, és a képzési segédanyaggal, valamint a légzőcsöves és/vagy a légzőkészülékes merülések merülésvezetői díjával együtt.

A részvételi díj magába foglalja a stornó biztosítás díját is.

 

A részvételi díj nem tartalmazza:

A személy és poggyász, illetve (csak minősített búvároknál) a búvár biztosítás költségét.

A fakultatív légzőkészülékes merülések díját.

 

Jelentkezési határidő 2011. március 30.

Jelentkezni a repülőjegy megvásárlásával, és a túraköltség 40%-nak egyidejű befizetése mellett lehet. A túra szervezését a Ferlfedezők Klubja (Explorer Club Travel Agency 1061 Budapest, Dalszínház u. 10. /tel: (+361)354-0270, fax: (+361)302-4975) közreműködésével bonyolítjuk. Jelentkezni lehet személyesen a Felfedezők Klubja irodájában, vagy on-line a www.expolrerworld.org honlap „Explorer Club Travel” menüpontjában a ”Moby Dick nyomában”című programpontnál.

 

És ez még nem minden! Elhivatott szakemberek avatnak be a tenger és cetkutatás kulisszatitkaiba, miközben Te is részesévé válhatsz a tudományos értékű megfigyeléseknek és kutatómunkának!

 

A fedélzeti cetmegfigyelési képzés az alábbi fő témaköröket foglalja magában:

 

– Bálnák és delfinek az Azori-szigetek körül –fajismertetés és határozás,

– Áttekintés a cetekről – evolúció, osztályozás, alkalmazkodás, élettan,

– Cetek terepi tanulmányozása – adatfelvételi módszerek,

– Fotó-azonosítás és analízis – adatfeldolgozás és értékelés,

– A cetek viselkedésének terepi megfigyelése, adatfelvétel, kiértékelés,

– A ceteket fenyegető veszélyek, és környezetvédelmi kérdések.

 

Témavezetők:

 

Pereszlényi Zsuzsanna tengerbiológus, cetkutató, Kováts Kinga delfinkutató

 

A résztvevők további általános képzést kapnak a következő témákban is:

– Oceanográfiai alapismeretek, az Atlanti-óceán és az Azori-szigetek tengertani jellemzői,

– A búvárkodás, mint a tengerbiológiai megfigyelések eszköze

A teljesen kezdő résztvevők kiképzést kapnak a légzőcsöves merülési technikákról, míg a minősített búvárok elvégzik a vízalatti természetkutató specialitás tanfolyamot.

– Az Azori-szigetek víz alatti flórája és faunája,-fajismertetés és határozás

– A cetek és az ember kapcsolata – tanulmányozásuk, valamint fel(ki)használásuk története, média

– A világtenger fő környezetvédelmi problémái – olajkatasztrófák, és egyéb környezeti problémák,

– Bevezetés a cápák és ráják világába – rendszertanuk, evolúciójuk, biológiájuk és etológiájuk,

– Az Atlanti-óceán és az Azori-szigetek legfontosabb porcoshalai,

– A cápás merülések módszertana.

 

Témavezetők:

 

dr. Elter Tamás búvároktató, tengerkutató-szakíró, porcoshal kutató,

Kovács Roland búvároktató, tengerbiológus, környezetvédelmi szakmérnök,

 

VÁR AZ ATLANTI-ÓCEÁN, A CETEK BIRODALMA!

Online jelentkezés, érdeklődés

 

...a második legjobb hely, ahol búvárként tartózkodhatsz...>>>http://www.divemarket.hu