Hasznos információk a szárazruháról
Mint búvár, Te is találkoztál, találkozhattál olyan sporttársakkal, akik szárazruhában merültek!
Lehet, hogy már elgondolkoztál a vásárláson is???
A szárazruha nem az olcsó kategóriába sorolható búvárfelszerelések közé tartozik!
Ezért nem árt, ha alaposan tanulmányozod a fajtáit, tisztában vagy a tulajdonságaival
…és a lehetőségeid és igényeidnek megfelelő száraz ruhát választod ki!
Ebben próbálok most segíteni Neked egy kis áttekintéssel!
Kezdjük azzal, hogy mi is az a szárazruha…
Megvan az a felejthetetlen élmény, ahogy a második merülés előtt vacogva bújsz bele a még víztől csöpögő búvárruhádba??? …na ez kimarad az életedből ezek után!
Mint a nevében is benne foglaltatik ez a ruha (jó esetben) szárazon fog tartani a merülés alatt. Azaz nem folyik bele a víz! Sokkal melegebb ez a ruha, mint a nedves neoprén társai, ezáltal sokkal komfortosabban érzed magad merülés közben.
A szárazruha lehetővé teszi számodra akár a több órás merülések végrehajtását is! Kitolhatod a merülési szezonod időjárástól – évszakoktól függő korlátait! És ha egy kitűnő aláöltözetet választasz, akkor akár télen jeges vízben is búvárkodhatsz!
Aláöltözet??? Igen! …de ne szaladjunk ennyire előre!
Nézzük meg, hogy milyen fajái vannak és hogy hogyan is áll össze egy komplett szárazruha.
Típusai:
Anyaga szerint megkülönböztetünk kopresszált neoprén és trilaminált szárazruhákat. Nézzük mi a külöbség a kettő között!
Neoprén szárazruhák
Anyaguk neoprénből készült, annak minden jó és kevésbé jó tulajdonságaival. Mint tudjuk a neoprén anyag jellemzője, hogy apró légbuborékok vannak az anyagába préselve. (Ezért iszonyúan nagy a felhajtóereje és ezért jó – viszonylag – a hőszigetelő képessége.) A neoprén ruha a mélység növekedésével viszont (pont a légbuborékoknak köszönhetően) veszít a vastagságából, azaz csökken a felhajtóereje és a hőszigetelő képessége is! Szárazruháknál – ezt kiküszöbölendő – a gyártók új “trükkel” álltak elő! A ruha anyagát vették kezelésbe és így megszületett a kompresszált neoprén illetve a hiperkompresszált neoprén búvárruha. Ezek már nem annyira érzékenyek a nyomás változásra, de azt hiszem ezt külön most nem kell elmagyaráznom…
Előnyei:
- olcsóbb, mint a trilaminált társai
- a neoprén könnyebben javítható
- melegebb vizekben aláöltözet nélkül is használható
- a super elasztikus neoprénből készült ruha kényelmesebb viseletet nyújt
Hátrányai:
- az anyaga miatt sérülékenyebb
- a mélység növekedésével változik a felhajtóereje és a hőszigetelő képessége
- a legtöbb neoprén szárazruha hátsó cipzáras
Trilaminált szárazruhák
A neve ennek is már árulkodó! Három különböző anyag összepréselt elegyével van dolgunk. Általában ez a Poliészter – Butyl gumi – Nylon Cordura anyagokat rejti magába. Talán a sátorponyva anyagára hasonlít leginkább. Kissé durvának tünik, de a vízben felpuhul valamelyest és mindent kibír! Ennek az anyagnak szinte semmiféle hőtartása nincs, ezért még melegebb vizekben is ajánlott hozzá egy vékony aláöltözet!
Előnyei:
- sokkal strapabíróbb, mint a neoprén szárazruhák
- hoszabb élettartam
- nem nyomódik össze a nyomás változásával így nincs zavaró felhajtóerő változás
- nincs változás a hőtartásában
- több lábrész variációban tudod megrendelni
Hátrányai:
- sérülés esetén nehezebb javítani (célszerű csak szakemberre bízni a javítást, ezért…)
- költségesebb a szervizelése
- drágább, mint a neoprén társai
Kialakításuk szerint két típusból választhatsz.
Van elöl cipzáras és a hátsó cipzáras verzió! Az elölcipzáras szárazruhának meg van az az előnye, hogy nem kell hozzá segítség, egyedül is fel-és le tudod venni!
Apropó cipzár!
Nagyon nem mindegy, hogy milyen cipzárral rendelkezik a ruha! Ez lehet műanyag, avagy fém. A műanyag cipzárak az elmult években óriásit fejlődtek, javultak, de ennek ellenére az “iszap szemű” technikai búvárok és az “öreg” DIR szemléletű búvárok esküsznek a fémcipzáras szárazruhákra! (Ezek anyaga jellemzően bronz!) Nyilvánvalóan Náluk a biztonság az elsődleges szempont! Roppant kényelmetlen (egyes esetekben életveszélyes!!!) lehet, egy cipzár hiba miatt bekövetkező beázás!
Lábrész
Manapság több verzióból is választhatsz kedved szerint! Manapság két féle megoldás dívik. A beépített csizmás un. soft boots verzió (…már megint csak árulkodik az elnevezés…) egy fél kemény csizmában végződik. Erre csak felkapod az uszonyod és uzsgyi! A másik megoldás jobb ugyan, de kicsit drágább is! Vízhatlan neoprénből készülő zokniban végződik a ruha, amire egy bakancs szerű cipőt un. rock boots -ot veszel fel.
Ezek már sokkal strapabíróbbak és keményebb talpuk miatt több viszontagságtól óvja meg a lábad. Nyilvánvalóan a hőtartásuk is jobb, ámbár itt sem mindegy az aláöltözeted vastagsága!
Mandzsetták
A szárazruhák ujj mandzsetta része vékony, rugalmas szilikon gumiból készül. A nyak mandzsetta a legtöbb esetben szintén szilikon gumi.( léteznek neoprén nyak mandzsettával készülő típusok is) Ezek kitűnően illeszkednek és ha jól vannak méretre vágva, akkor szinte 100 százalékban zárják ki a vizbehatolás esélyét! Fontos, hogy minden merülés előtt ellenőrizzük az állapotát nehogy meglepetés érjen minket merülés közben!
Aláöltözet
A neoprén ruháknak minimális, a Trilaminált ruháknak szinte semmiféle hőszigetelő képességük nincs! Ez magyarázza, hogy miért kell aláöltözetet viselnünk merülés alatt. Konkrétan ez tart melegen!!! Mindíg a merülés paraméterei szerint (vízhőfok, merülési időtartam) válasszunk aláöltözetet! Az aláöltözetek vastagsága nem csak a hőtartásuk miatt érdekes, hanem jelentősen tudják befolyásolni a ránk ható felhajtóerőt is! Fontos az a tulajdonsága is, hogy mennyire tud ellenállni az esetlegesen beszivárgó víznek!
A drágább modellek nagyon jó hatásfokkal “dolgoznak” így tartva téged továbbra is szárazon. Van még egy sokak által elhanyagolt tulajdonság, amire (szerintem) oda kellene figyelni. Ez pedig a páraelvezetés! Tested párája könnyen vállhat ellenséggé, hiszen a nyirkos, nedves testfelület miatt nem csak kellemetlen lesz a merülés, hanem sokkal gyorsabban ki is hűlhetsz, ami már az egészséged és az életed is veszélyeztetheti. Tehát erre is figyelj oda!!! Itt érdemes megemlíteni azt is, hogy – természetesen – a lábunkat is és a kezünket is muszály hővédelemmel ellátni!
Zoknik
Természetesen a lábnak is kijár a hővédelem! Annál is inkább, mivel itt is jelentős hőveszteséget tudnánk összehozni, nem beszélve arról, hogy igen-igen kellemetlen lenne lefagyott lábbal sokáig merülni! Szóval kell egy jó meleg zokni! Itt nagyon nem mindegy, hogy milyen anyagból készül és milyen vastagságú a zoknink! Egyrészt a hőtartása miatt, másrészt ezt is valahogy bele kell gyömöszölnünk a cipőnkbe! Itt célszerű megjegyeznem, hogy a cipő méret választásánál mindenképpen vidd magaddal a használni kívánt zoknikat is!
Kesztyűk
Nos, szárazruhához nem “kötelező” a szárazkesztyű! Kellemesebb vizekben dönthetsz úgy, hogy sima neoprén 5-ös vagy 7-es kesztyűt húzol hozzá. ( Ebből inkább a dupla mandzsettás változatot részesítsd előnyben!) Amennyiben viszont hidegebb vizekre készülsz, vagy hosszabb dekompressziós merülés a tervezel érdemes beszerezned valódi szárazkesztyűt is. Ez is általában két részből tevődik össze. A külső egy vastagabb Latex gumi kesztyű, amihez – értelem szerűen – kell egy meleget biztosító belső rész is. Ezek különböző anyagból készülhetnek, de közös jellemzőjük, hogy valamilyen szövet alapanyagúak. A kesztyűk csatlakozásuk szerint ún. zipseal -esek, vagy gyűrűs zárásúak lehetnek.
Csuklyák
A szárazruha csuklyák kivétel nélkül kicsit hosszabb verziójúak, mint hagyományos társaik. A nyakat és kissé lejebb a mellkas és hát részünket is melegen tartják. Kialakításuk olyan, hogy a szárazruha nyakpereme alá behajtható legyen. Szintén 5 és 7 mm-es változatokban gyártják. Az pedig manapság már “alap” , hogy a tetején a levegő kiereszését biztosító kivezetések legyenek!
Szelepek
Szinte kivétel nélkül két szelepet találhatsz a ruhán. A mellkasi részen egy bemeneti szelepet, ahol a ruha belsejébe tudsz levegőt (vagy egy külön palackról argont) juttatni, illetve a bal karon egy leeresztő szelepet, ahol a felesleget tudod kiengedni. Ezek lehetnek alacsony illetve magas profilú szelepek. ( a legtöbb szárazruha gyártó Apeks vagy Si-Tech gyártmányokat épít be) A harmadik szelep a Pi szelep, ami a pisilést hivatott megkönnyíteni. Ez a szelep leginkább már fizetős extrának számít!
Zsebek
A legtöbb szárazruhánál ezek fizetős extra felszerelések. Viszont roppant hasznos kiegészítők! Ezekben sok-sok kiegészítő és tartalék felszerelést tudsz magaddal vinni. Leginkább a combon, a jobb és bal oldalon kapnak helyet olyan “magasságban”, hogy kényelmesen tudd használni merülés közben. Azért írtam, hogy leginkább, mert léteznek olyan verziók, ahol a comb elülső felén vannak rögzítve. (ezek a Sidemount búvárkodásra lettek kitalálva, hiszen az oldalpalackok miatt nem tudnál egyébként hozzáférni) Zárásuk cipzáras vagy tépőzáras.Egyértelműen a tépőzáras a jobb megoldás, mert még vastag kesztyűben is jobban tudod kezelni őket. A zseb belsejében most már a legtöbb gyártó eleve beépít egy fém D gyűrűt. Ez roppant praktikus megoldás, hiszen a sok zsebben hordott felszerelésed, tartalékod tudod ide rogzíteni egy karabíner segítségével.(…de ha mégsincs benne, akkor házilag is barkácsolhatsz bele egy rögzítő fülecskét, mondjuk egy 4-5 mm-es gumirozott kötél darabkából…)
Táska
A szárazruhádat szállítani is tudni kell! Ehhez a gyártók többsége ingyen biztosít egy frappáns kis táskát! Számomra érthetetlen, hogy ha már adják, miért nem szerelik fel vízzáró cipzárral is! (…persze tudom én…mert az jó drága… na de a nem éppen olcsó szárazruhád árába nem férne bele???) Én mindenképpen javaslom, hogy szerezz be egy tényleg vízhatlan táskát hozzá, hacsak nem szeretnéd eláztatni a táskád, vagy a kocsid!
…na és a legfontosabb!!!
Tudom, hogy minden búvár – aki eljutott a szárazruha vásárlás gondolatáig – már “vérprofi”!…de hidd el, hogy nem árt, ha beíratkozol egy szárazruhás tanfolyamra! Pár ezer forintos tanfolyam díjjal nagyon komoly baleseteket, sérüléseket tudsz megúszni! Ráadásul sok tippet fogsz kapni, hogy mire figyelj vásárláskor, elárulunk apró trükköket, hogyan tartsd karban, mire figyelj a használatakor! Egyszóval már ezzel is sok pénzt takaríthatsz meg! Lehet, hogy már itt megtérül a tanfolyam ára és akkor még nem is beszéltünk az egészségedre leselkedő veszélyekről! Szóval ezen már tényleg nem érdemes spórolnod!
Tengermély baráti üdvözlettel,
Fekete Attila
SSI,PSAI,PADI
búvároktató, búvármentor